Zwolse Daniëlle tekent tot in detail de Peperbus na: ‘Ik krijg enorm veel aanvragen’
Twaalf uur. Zo lang was Daniëlle uit Zwolle bezig om de Peperbus helemaal in detail na te tekenen. Eigenlijk was het…
“Mensen hebben een heel romantisch beeld bij een boswachter”, vertelt Jos. Hij is boswachter bij Natuurmonumenten in het gebied van de IJssel tot aan de Regge. Dat werk doet hij vier dagen per week, waarvan hij minstens één dag buiten in de natuur is. Hij is niet de enige die buiten is: in deze coronatijd trekken veel mensen erop uit om te genieten van de Zwolse natuur. Wat vindt Jos daar eigenlijk van?
“Een boswachter heeft een heel gewoon beroep, waar veel kantoorwerk en vergaderingen bij horen,” vertelt Jos. De rode lijn in zijn werkdagen is dat hij met allemaal mensen in gesprek is. Jos stuurt dan bijvoorbeeld een aannemer aan of is met een ambtenaar op pad voor een vergunning. “Dat is ontzettend leuk, maar ik loop dus niet met een verrekijker om mijn nek te genieten van de fluitende vogels.”
In de natuur is zondag de drukste dag van de week: de meeste mensen gaan dan lekker wandelen. Maar Jos geeft aan dat vanwege de coronamaatregelen elke dag nu vrijwel een zondag is. “We zijn aan de ene kant heel blij dat heel veel mensen de natuur eigenlijk opnieuw ontdekken, maar aan de andere kant brengt dat de vraag: wordt onze natuur momenteel niet doodgeknuffeld?”
Dat betekent niet dat we van Jos niet de natuur in mogen gaan. “Mensen moeten vooral naar buiten gaan! Maar dan wel in het natuurgebied op loop- of fietsafstand om de hoek.”
De coronadrukte wordt verder beheerst door broedgebieden eerder te sluiten. Dat heeft ook te maken met de verandering van het klimaat. Jos vertelt dat hij daar veel van merkt: “Sommige vogels trekken veel eerder terug naar Nederland van hun overwintering, of gaan helemaal niet meer weg. En in februari waren er al vlinders en hommels te spotten, terwijl je die eerst pas later voor het eerst kon zien.”
Tekst gaat verder onder de foto.
Jos kan het weten, want hij is al twintig jaar boswachter. In zijn carrière maakte hij al veel mooie dingen mee. “Soms loop je door het bos en sta je opeens oog in oog met een of ander beest. Als je elkaar dan van heel dichtbij ontmoet is dat een heel bijzonder moment.”
Er sterven helaas veel diersoorten uit, maar het gebeurt ook wel eens dat hij een nieuwe soort in zijn gebied tegenkomt. “Dat het met sommige soorten dieren of planten juist goed gaat, omdat ze bijvoorbeeld een nieuw gebied vinden om te leven, geeft een boswachter moed.”
De boswachter geniet enorm van de natuur. Hij ging altijd met zijn vouwfietsje naar het station en hoorde daar in het voorjaar altijd de zwarte roodstaart fluiten. “Dan zit je in zo’n versteende omgeving en dan is er toch een vogel die zich daar thuis voelt.” Ook houdt Jos enorm van kanoën, wat volgens hem ook geweldig door de Zwolse grachten kan. “Natuur is mijn favoriete plek, en dat is echt overal.”
Tekst gaat verder onder de foto.
Veel mensen hebben door de coronaperiode de natuur pas echt ontdekt, meent Jos. “Mijn tip: als je buiten bent – het maakt niet uit waar – sta of zit even stil. Doe je telefoon uit. Luister en kijk om je heen, en dan weet ik zeker dat je iets ziet vliegen, of iets ziet groeien of iets hoort waarvan je eigenlijk helemaal niet wist dat het er was. En dan word je gegarandeerd verrast door de natuur die we hebben, ook in de stad.”
In onze gids
Populaire rubrieken