Deze 7 Zwolse cafés zijn zo oud dat je vader of opa er nog een biertje heeft gedaan
Het leuke aan wonen in een stad zo oud als Zwolle is dat sommige zaken al best heel wat jaartjes…
In Zwolle waren in december 2020 302 horecazaken gevestigd. Dat zijn er heel wat! Zou jij ze bij naam kunnen noemen? De nieuwste zaken misschien niet, maar wat dacht je van de zaken die al heel lang in Zwolle zitten? Misschien heb je zelfs je grootouders weleens horen praten over een van deze eetgelegenheden. Wij zetten de oudste restaurants en cafés van Zwolle voor je op een rij.
Uitspanning (of restaurant) Het Engelse Werk dankt zijn naam aan het park dat rond 1820 in Engelse landschapsstijl werd aangelegd. In 1852 is de familie Kaaks met het bedrijf gestart. Sinds 1945 is Uitspanning Het Engelse Werk in handen van de familie Krisman. Grappig om te weten: de term ‘uitspanning’ verwijst nog naar de negentiende eeuw toen de beter gesitueerden met rijtuigen het park bezochten.
Het kan goed zijn dat je opa en oma hier vroeger al een potje klaverjassen speelden, want ’t Kroegje in de Steenstraat bestaat waarschijnlijk langer dan honderd jaar. Sinds 1903 om precies te zijn. Daarmee is het een van de oudste cafés van Zwolle.
Uitbater Sylvia van Raay spraken we begin 2018: “Eigenlijk was ik niet meer van plan een kroeg te runnen, maar toen ik het authentieke interieur zag was ik op slag verliefd. Zelfs de potkachel is origineel!”
Restaurant Poppe is gevestigd in een voormalige hoefsmederij, aan de rand van de historische binnenstad. Het restaurant opende onder leiding van Peter Diks in 1976. Poppe was naar verluidt het eerste restaurant in Nederland met een open keuken.
In 2012 vierde lunchroom Blocks het 100-jarig bestaan. Daarmee is Blocks, die je vindt in de Diezerstraat, de oudste lunchroom van Zwolle. Ook mag het restaurant sinds 2012 een Koninklijk Wapen voeren.
Eetcafé De Kleine is een oud familiecafé en al ruim 85 jaar een onuitwisbaar begrip voor vele Zwollenaren. In 1935 openden (over)grootvader Anton de Kleine en zijn echtgenote hun zaak aan de Luttekestraat 22, in hartje Zwolle aan de voet van de Peperbus. Tot 2018 werd de boel gerund door Bob de Kleine en zijn vrouw Marja – inmiddels is er een andere eigenaar.
De Tagrijn is al jaren een begrip in onze Hanzestad. De roemruchte Zwolse kroeg werd in 1976 geopend door Theo Dragt. Toen hij in 2008 plotseling overleed, zette zijn vrouw Liddy het café voort – tot eind 2017, toen de nieuwe uitbater Fedde de deuren heropende. Heel heftig: op 19 juli 2020 woedde er een fikse brand in het café. Het oude café wordt nu weer hersteld en is bijna af.
Stadscafé Stroomberg is al meer dan 150 jaar oud. Het café is ontstaan in 1861. “Het is gestart als schipperscafé door meneer Doggeraar. Na ongeveer 25 jaar werd het café overgenomen door de familie Stroomberg. Daarvan hebben twee generaties het café gerund”, vertelde Lianne Mensink van het café in 2017 in de glossy Bijzonder Zwolle. Sinds nieuwe eigenaren in 1973 Stroomberg overnamen, is het café volgens Lianne niet meer veranderd. “Doe maar gewoon, dan word je vanzelf bijzonder.”
Het huidige Wijnhuis zoals we die nu kennen, bestaat sinds omstreeks 1980. Maar al in 1405 was er bij het huidige Wijnhuis sprake van een café, beurs en ontmoetingscentrum. Zo konden bijvoorbeeld handelslieden en reizigers van andere steden er terecht voor een hapje en drankje. Het huidige Wijnhuis is daar geen kopie van, maar heeft wel de klassieke uitstraling behouden.
Disclaimer: dit lijstje bevat een greep van bekende oude restaurants en cafés in Zwolle die nog steeds bestaan. Heb je opmerkingen of aanvullingen? Neem contact met ons op.
Blijf op de hoogte
Schrijf je in voor de nieuwsbrief van indebuurt Zwolle en blijf op de hoogte van alles over en rondom Zwolle.
In onze gids
Populaire rubrieken
In onze gids
Populaire rubrieken