Binnenkijken bij Koningshuis-verzamelaar Arno: ‘Dit is mijn eigen Oranje Museum’

Arno Tax
Foto: indebuurt Rotterdam

Al dertig jaar lang spaart Arno Tax (50) bijzondere Koningshuis-spullen. In zijn huis aan de Boergoensevliet in Charlois heeft hij een speciale orange room waar zijn enorme verzameling staat uitgestald in vitrinekasten. “Ik noem mezelf geen fan, maar een orangist.”

De muren van het huis hangen vol met schilderijen, kunstwerken, Delfts blauwe borden en foto’s van momenten waarop Arno Willem-Alexander, Máxima of Beatrix ontmoette. “Het voelt als mijn tweede familie. Ik moest huilen toen mijn oma overleed, maar ook toen prins Friso verongelukte.”

Een oranje museum aan huis

Van een bonbonblik uit 1923 tot een piepschuim kunstwerk van het hoofd van de Koning en Koningin: je vindt het allemaal achter de glazen kastdeuren in Arno’s oranje museum. Verwacht geen prularia en tierelantijnen, maar zorgvuldig gekozen spullen met een verhaal. “De gemene deler van alles wat hier staat is de liefde voor het Koningshuis. Alles is uniek en heeft het ‘Oranje Boven-gevoel’,” vertelt hij.

Arno houdt vooral van oude dingen waar een verhaal achter zit. “Als er nu iets nieuws is van bijvoorbeeld de prinsessen, dan hoef ik dat niet. Mijn hart gaat sneller kloppen van geschiedenis. De verhalen achter de spullen deel ik op mijn Facebook en Twitter.”

Lees verder onder de foto’s >

Oranje Mascolori-schoenen

Wat meteen opvalt in de vitrine zijn een fluoriserend oranje paar schoenen. Arno: “Ze zijn van Mascolori en ik draag ze altijd naar een evenement waar de Koninklijke familie aanwezig is. Verder heb ik geen oranje kleding aan, alleen soms een lintje.”

Aangezien Arno al dertig jaar regelmatig achter een dranghek staat, wordt hij herkend door de Koninklijke familie en hun beveiliging. “Ze weten wie ik ben, want ik neem ook altijd iets mee. Een bos bloemen of een cadeau, zoals wijnglazen met de Rotterdamse skyline erop.” Achter een van de kastdeuren staat een plank vol oranje multomappen. “Hierin zit alle post die ik vanuit het Koningshuis heb gekregen, als bedankje voor mijn geschenken. Het blijft bijzonder om zo’n brief op de mat te krijgen.”

Willem-Alexander en Máxima weten wie ik ben.

Het pronkstuk

De liefde voor het Nederlandse Koningshuis ontstond al op jonge leeftijd. “Ik ben geboren en opgegroeid in Breda en dat is een oranjestad. Daarnaast was mijn oma op dezelfde dag jarig als Wilhelmina, dus dat schept een band.” Arno’s verzameling is ook bij deze oma begonnen. “Het eerste item van mijn collectie is een zwart-witfoto van de Koninklijke familie, die stond altijd bij mijn oma op de kast. Deze is tijdens de oorlog verspreid.”

Het pronkstuk van Arno’s grote collectie is een zwaar, bronzen beeld van Wilhelmina. Het is een replica van het beeld dat voor het Rotterdamse gerechtsgebouw bij het Wilhelminaplein staat. “Door haar heeft Rotterdam ‘Sterker door Strijd’ als wapenspreuk gekregen.”

Lees verder onder de foto’s >

Koningsdag in Rotterdam

Ieder jaar reist Arno af naar de plaats waar de Koninklijke familie Koningsdag viert. Op 27 april 2023 kan hij in zijn eigen stad blijven. “Ik denk dat ik bij Plein 1940 ga staan,” zegt hij. De afgelopen maanden heeft hij regelmatig met de gemeente meegedacht over het thema, het programma en de route. “Ik ga ook naar het gratis Koningsdagconcert in Ahoy en ik wil de hele Boergoensevliet oranje maken.”

Of Arno Koningsdag altijd begint met een oranjetompouce? “Nee, daar heb ik geen tijd voor! Om 6.00 uur gaat de wekker en het eerst wat ik doe is de vlag uithangen. Ik heb een grote die mijn hele gevel bedekt. Daarna ga ik me aankleden, de schoenen zijn dan al gepoetst.” Vervolgens gaat Arno op zoek naar het beste plekje om een selfie te scoren en een hand te geven. “Wachten is het key word voor zo’n dag. Het is net als Feyenoord-kijken voor anderen: je leeft ernaartoe.” Het cadeautje voor Koning Willem-Alexander ligt in ieder geval al klaar. “Het boekje ‘Humor uit Rotjeknor’ van Herco Kruik.”

Lees verder onder de foto’s >

Jouw beurt

Wil jij laten zien hoe tof jouw woning eruitziet? Stuur een mail naar [email protected]. Misschien woon je wel in een hip appartement op Katendrecht of heb je een leuke woning in West. Of je in een studentenkamer of stadsvilla woont; over iedere woning is wel iets te vertellen.

Meer Koningsdag in Rotterdam:

Meer in deze categorie

Binnenkijken bij

Ga naar “Buitenkijken op Engelines dakterras: ‘Het is net Entrepot aan de Middellandse Zee’”

Buitenkijken op Engelines dakterras: ‘Het is net Entrepot aan de Middellandse Zee’

Buitenkijken bij Engeline (2)
Ga naar “Buitenkijken bij: indebuurt zoekt de mooiste tuinen of balkons van Rotterdam”

Buitenkijken bij: indebuurt zoekt de mooiste tuinen of balkons van Rotterdam

dakterras crooswijk
Ga naar “Het appartement van Dirk (69) is net een museum: ‘In mijn hele leven bij elkaar verzameld’”

Het appartement van Dirk (69) is net een museum: ‘In mijn hele leven bij elkaar verzameld’

Binnenkijken bij Dirk in Crooswijk

In onze gids

Aanbiedingen

Ga naar “Pvc Click Flex Strook Pella Eiken € 34,00”

Pvc Click Flex Strook Pella Eiken € 34,00

  • Kwantum
  • Geldig t/m 30 juni 2023
Ga naar “Jumpsuit € 6,95”

Jumpsuit € 6,95

  • Action
  • Geldig t/m 6 juni 2023
Ga naar “Broek € 6,95”

Broek € 6,95

  • Action
  • Geldig t/m 7 juni 2023
Ga naar “Nederlandse Aardbeien of frambozen van € 2,99 voor € 2,49”

Nederlandse Aardbeien of frambozen van € 2,99 voor € 2,49

  • PLUS
  • Geldig t/m 10 juni 2023
Ga naar “Alle Doritos 170-185 gram, Lay’s Oven baked en Lay’s Sensations van € 4,58 voor € 3,50”

Alle Doritos 170-185 gram, Lay’s Oven baked en Lay’s Sensations van € 4,58 voor € 3,50

  • Albert Heijn
  • Geldig t/m 11 juni 2023

Vacatures

Ga naar “Huishoudelijke hulp bij ouderen”

Huishoudelijke hulp bij ouderen

  • Randstad
  • Parttime
Ga naar “Flexbegeleider bij Olympia”

Flexbegeleider bij Olympia

  • Olympia
  • Fulltime
Ga naar “Klantenservice medewerker met ambitie”

Klantenservice medewerker met ambitie

  • Work-On
  • Parttime
Ga naar “SEO Copywriter French speaker”

SEO Copywriter French speaker

  • Page Personnel
  • Fulltime/Parttime
Ga naar “Vakkracht boekenclub – Rotterdam”

Vakkracht boekenclub – Rotterdam

  • DIT IS WIJS
  • Fulltime/Parttime

Agenda

Ga naar “Avonturenpark”

Avonturenpark

  • Outdoor Valley
  • Van 19 jul t/m 20 aug
Outdoor Valley Avonturenpark zomervakantie 2023 regio RotterdamOutdoor Valley Avonturenpark zomervakantie 2023 regio Rotterdam

Topper

Ga naar “Modderrace”

Modderrace

  • Outdoor Valley
  • 2 juli 2023
Outdoor Valley Modderrace regio RotterdamOutdoor Valley Modderrace regio Rotterdam

Topper

Ga naar “De Dansweek 2023”

De Dansweek 2023

  • Theater Rotterdam Schouwburg
  • T/m 11 jun
Theater Rotterdam Dansweek 2023Theater Rotterdam Dansweek 2023

Topper

Ga naar “Feyenoord open dag”

Feyenoord open dag

  • Stadion Feijenoord (De Kuip)
  • 16 juli 2023
de kuip stadion feijenoordde kuip stadion feijenoord
Ga naar “De Wereldhavendagen 2023”

De Wereldhavendagen 2023

  • Van 1 sep t/m 3 sep
wereldhavendagen defensiewereldhavendagen defensie