De Zalmhaventoren bereikt 165 meter en is nu het hoogste gebouw van Nederland
De Zalmhaventoren is vanaf vandaag, 12 maart, 165 meter hoog. Hiermee stijgt hij voorbij de Maastoren; tot nu toe het…
Onder zijn twitternaam Rob Kraan deelt kraanmachinist Robert Groeneveld dagelijks foto’s van zijn werkzaamheden aan de Zalmhaventoren. Zo geeft hij een kijkje achter de schermen bij de bouw van (vanaf vrijdag!) het hoogste gebouw van Nederland. “Ik vind het een gigantisch mooi project. Ik zie alles steeds veranderen en het uitzicht verveelt nooit.”
“Fantastisch natuurlijk! Allereerst is het goed om te weten dat ik aan de twee torens van zeventig meter werk. Het hele project bestaat uit drie torens. Ik heb eigenlijk niks te maken met de hoge Zalmhaventoren, die op dit moment op ongeveer 162 meter zit en elke week wel drie meter groeit. Mijn torenkraan is tachtig meter en dat is al best een redelijke hoogte. Maar naast zo’n mega gebouw valt dat natuurlijk niet meer op. Toren drie is eigenlijk al klaar en wordt deze zomer opgeleverd. Toren twee wordt nu uitgepakt, dus die gaat ook al vorm krijgen. Mijn kraan wordt op 9 april afgebroken en dan ga ik naar een nieuw project toe.”
“Als ik naar boven wil, moet ik eerst achttien meter klimmen. Dan ga ik een stuk met de lift en ook de laatste zes meter moet ik weer zelf klimmen. De kraan beweegt heel erg; de cabine staat op zijn maximale bewegingsmogelijkheid. Bovenin gaat hij zeker wel een meter heen en weer. Qua weer heb ik nergens last van. Als het koud is, doe ik mijn verwarming aan. En als het in de zomer heel warm is, zet ik alles lekker open.”
“Nee, helemaal niet. Het is geen speciaal gevoel meer om zo hoog boven de stad te zitten. Het uitzicht is elke dag anders, maar als je een langere tijd op een project zit, went het ook wel. Nu maak ik natuurlijk foto’s voor het twitteraccount, maar als ik dat niet had, zou ik ook niet meer fotograferen. Als ik op een nieuwe plek kom, is het leuk om weer van een ander uitzicht te genieten.”
Lees verder onder de foto’s >
“Voordat ik aan de Zalmhaventoren begon, kwam ik van het Depot Boijmans Van Beuningen; ook supergaaf. Andere projecten waaraan ik heb gewerkt zijn het Erasmus MC en 100 Hoog. Als ik langs die gebouwen loop, flitsen er natuurlijk wel momenten door mijn hoofd. Ik weet wat er allemaal is gebeurd, welke kraan er stond enzovoort. De eerste bouwput waar ik terecht kwam was bij Brainpark in 1989. We hadden toen op 25 januari een enorme storm, waarbij alles was omgewaaid. Zoiets vergeet je natuurlijk niet.”
“Ik ben echt een Rotterdammer, ik hou van de stad. Ik vind echt niet alle torens mooi, maar de skyline vind ik wel wat hebben; iets aparts. Ook de oude gedeeltes zoals in Delfshaven vind ik mooi hoor, daar moet je niet aankomen. De komende jaren komt er nog zoveel bij. Als de BAM deze projecten doet, ga ik misschien wel meebouwen. Ik heb ook in andere Nederlandse steden gewerkt en een aantal jaar in Berlijn gezeten. Maar Rotterdam is voor mij nummer één.”
Lees verder onder de tweet >
“Mijn voorganger Aad had dit account al en toen ik zijn werk overnam bij de Zalmhaventoren vroeg hij of ik verder wilde gaan. Eigenlijk wilde ik helemaal niet, maar nu vind ik het toch wel leuk. Soms maak ik een simpele foto van wat hijswerkzaamheden en dan krijg ik zulke goede reacties. Terwijl ik zelf denk dat het niks bijzonders is. Ik zet er iedere dag wel wat op en je gaat stiekem toch rekening houden met wat mensen leuk vinden. Een mooie lucht doet het natuurlijk altijd goed!”
“Aad zit nu trouwens op de hoek van de Willemsbrug op 130 meter hoogte en deelt daar foto’s van op zijn nieuwe account @AadEerzamen. Hij moet qua volgers weer helemaal opnieuw beginnen, maar ik verwacht wel dat hij gaat groeien!”
“Ik heb eerst even vakantie en ik start op 3 mei bij de Erasmus Universiteit. Als het goed is, gaat de kraan waarop ik nu zit mee. Daar ben ik blij om, want het is een hele fijne kraan. Hij is snel, soepel, draait lekker; het is de Mercedes onder de kranen! Ik weet nog niet zeker of ik daar ook weer ga twitteren, want ik zit daar veel lager en best wel ingebouwd. Dus ik denk niet perse dat dit heel leuk is voor de volgers. Verder hoop ik in de toekomst nog aan mooie Rotterdamse projecten mee te bouwen. Ik werk nu 33 jaar bij de BAM en hoop de 45 jaar vol te maken.”
In onze gids
Populaire rubrieken