Geen gezeik: zo goed scoort Leiden op toiletvriendelijkheid
Je bent lekker aan het winkelen in de Haarlemmerstraat en voelt opeens dat je naar de wc moet. Maar kan dat zomaar in Leiden? De Maag Lever Darm Stichting zocht in samenwerking met de HogeNood-app uit hoe toiletvriendelijk onze stad is.
Hoe goed of slecht Leiden scoort qua toiletvriendelijkheid lees je hieronder.
Zo scoort Leiden
Via de HogeNood-app kun je meer dan 8.000 toiletten vinden in Nederland. Dit kan een openbare toilet zijn, maar ook een wc in een horecagelegenheid of gemeentehuis. Kun je in Leiden makkelijk een wc vinden? Nou, Leiden scoort 682 punten en komt daarmee op de negentiende plaats van Nederland. Best netjes dus! Voor onze provincie staat Leiden op de vierde plaats.
Zo komt de score tot stand
Om de score van een stad te berekenen gebruikt de Maag Lever Darm Stichting verschillende indicatoren.
- Aantal inwoners per openbaar toilet (maximaal 300 punten).
- Toegankelijkheid: urinoirs krijgen minder punten dan zittoiletten;
(rolstoel)toegankelijke toiletten krijgen de meeste punten (maximaal 300
punten). - De spreiding over de gemeente (maximaal 150 punten).
- Het aantal openbare toiletten ten opzichte van het aantal opengestelde toiletten (zoals een toilet in een horecazaak).
(maximaal 100 punten). - Het beleid van de gemeente omtrent toegankelijke toiletten (maximaal 100 punten).
Alle 344 gemeenten in Nederland zijn meegenomen in het onderzoek naar toiletvriendelijkheid.
Top vijf
Goed, onze stad staat dus op de negentiende plaats van Nederland als het op toiletvriendelijkheid aankomt, met een rapportcijfer 6,8 maar hoe ziet de top vijf eruit? Als volgt:
- Veere met een 8,2
- Utrecht met een 7,7
- Schiermonnikoog met een 7,4
- Alkmaar met een 7,3
- Rotterdam met een 7,3
Helemaal onderaan de lijst bungelen Rozendaal in Gelderland, Voerendaal in Limburg, Laarbeek in Brabant en Blaricum in Noord-Holland. Deze gemeenten scoren het slechtst met ieder het cijfer 0,0. Maashorst in Brabant krijgt een 0,5 als score. “De laatste vijf gemeenten uit de lijst doen het al jaren slecht”, aldus de Maag Lever Darm Stichting.
Ben je benieuwd hoe de HogeNood-app in Leiden werkt? Lees dan dit artikel.