De keuze is reuze: Helmond heeft er in vijf jaar zoveel nieuwe koffiezaken en lunchrooms bij
Start jij de dag graag met een verse kop koffie van een koffiezaak in de buurt? Of ga je weleens uit lunchen in Helmond? Dan is het je vast opgevallen dat je de laatste jaren steeds meer keuze hebt. En dat klopt ook.
In 2017 waren er in Nederland 3.466 lunchrooms en 731 gespecialiseerde koffietenten. Nu, vijf jaar later, zijn er 3.915 lunchrooms en 1.398 gespecialiseerde koffiezaken. De zaken waar je gespecialiseerde koffie* kan halen zijn in die vijf jaar tijd in Nederland dus bijna verdubbeld, blijkt uit de cijfers van horecadatabase Datlinq.
* De onderzoekers tellen een zaak mee als ‘gespecialiseerde koffiezaak’ als er een groot aanbod aan verschillende soorten koffies is waar je ook iets kleins als een gebakje of muffin bij kan eten. Een lunchplek wordt meegeteld als lunchroom waar je er overdag broodjes en kleine maaltijden eet en afhaalt. Er is geen warme menukaart, of die kaart is beperkt.
Koffiezaken en lunchrooms in Helmond
Maar hoe zit het precies in Helmond? Zijn er hier ook zoveel nieuwe lunchrooms en gespecialiseerde koffiezaken geopend? Vijf jaar later waren dit er 17.
In juli 2022 zijn er in Helmond 18 lunchplekken en 2 gespecialiseerde koffietenten. Gemiddeld zijn er in Helmond 2,1 koffietenten en lunchrooms per 10.000 Helmonders. Is dat veel? In Eindhoven hebben ze er 4,3 per 10.000 inwoners, dus in vergelijking met die stad hebben wij er niet zo heel veel.
Het corona-effect
In 2020 en 2021 moesten horecazaken meerdere keren de deuren sluiten. Veel zaken waren alleen open voor het afhalen van eten en drinken. Ondanks dat is het aantal horecazaken in die jaren toch gegroeid, zo ook de koffie- en lunchzaken.
Volgens econoom Katinka Jongkind van ING zijn er een paar dingen die hier mogelijk effect op hebben gehad: “Iedereen werkte thuis en wilde natuurlijk een goede bak koffie en een lekker broodje afhalen. Daarnaast zijn er ook veel horecazaken die het hoofd boven water konden houden dankzij overheidssteun.”