Binnenkijken bij Amber aan de Kleiweg: ‘Ik werd op slag verliefd op dit huis’
Wonen in de binnenstad: welke Gouwenaar wil dat nou niet? Amber van Dongen heeft sinds een jaar haar eigen paleisje…
Wonen in een historisch pand in de binnenstad: wie wil dat nou niet? Jack en Caroline van der Meulen hebben sinds een jaar hun eigen paleisje aan de Nieuwehaven in Gouda, precies tussen twee historische hofjes in.
Jack is altijd ondernemer geweest in de horeca. Voor Jack en Caroline naar Gouda vertrokken, had hij een eigen hotel in Kroatië. Ze waren eigenlijk eerst op zoek naar een appartement. “Toen we besloten het hotel te verkopen, gingen we op zoek naar wat groters,” vertelt Caroline. “We waren op zoek naar een leuke, gezellige, authentieke stad”.
“Al vrij snel hadden we dit huis op het oog. Toen we het zagen, waren we meteen enthousiast en verliefd. Het heeft zo’n fijne sfeer. Het ademt historie en authenticiteit,” vertelt Jack enthousiast. “Het huis is veel kleiner dan we gewend zijn, maar daardoor past het juist als een jas. Het heeft alles wat we nodig hebben. En het heeft ook nog een ideale ligging en een fantastische tuin voor in de binnenstad. Onze favoriete plekjes zijn de keuken en de eettafel. Door de openslaande deuren kun je met je eten zo naar buiten lopen om te eten en aan de eettafel zitten we eigenlijk bijna altijd”.
Tekst gaat verder onder de foto’s.
Jack heeft een grote interesse voor historie. Hij was daarom ook heel benieuwd naar de geschiedenis van de woning. “Het huis stamt uit het jaar 1800. In de woonkamer ligt een oude, houten kerkvloer uit een Goudse kerk en in de keuken liggen de originele tegels nog op de vloer,” vertelt Jack vol trots. “Vroeger lag er een gracht bij ons voor de deur. Dat is echt niet meer voor te stellen nu.”
“De vorige bewoonster was bij de verkoop 85 jaar en woonde al ruim vijftig jaar in de woning. We ontmoetten haar tijdens de overdracht van het huis bij de notaris. We wilden graag haar verhalen horen over de geschiedenis van het huis. Daar was alleen wat weinig tijd voor. Ze vertelde wel in één zin iets over de plateau open haard en overleden nonnen…. Het precieze verhaal hebben we nooit meer kunnen achterhalen, maar dat er geschiedenis in het huis zit is zeker,” vertelt Jack.
Tekst gaat verder onder de foto’s.
Jack en Caroline hebben twee maanden verbouwd. Er is een nieuwe keuken in de woning geplaatst en beneden is alles geschilderd. “De keuken was heel oud en dan bedoel ik niet historisch. Letterlijk vijf minuten nadat we als nieuwe eigenaren binnenstapten, trok ik per ongeluk een kastdeurtje los en die viel zo door een raampje heen. Die moest dus meteen vervangen worden,” vertelt Jack lachend. “In de keuken hebben we oude Goudse tegeltjes uit de 18e-eeuw gebruikt. Die hebben we in de Zeugstraat bij een winkeltje gekocht.”
‘De keuken was heel oud en dan bedoel ik niet historisch’
De bovenverdieping is helemaal leeggehaald. Deze bestond uit een aantal kleine kamertjes en een vliering. “Op die vliering was duidelijk al een hele tijd niemand meer geweest,” vertelt Caroline met een lach. “We hebben de bovenverdieping helemaal leeggehaald en de ruimtes opnieuw ingericht. De vorige bewoonster sliep aan de voorkant, maar wij wilden juist graag aan de achterzijde slapen. Daar is minder geluid.” Jack vult aan: “We hebben boven een teakhoutenvloer gelegd met daaronder meteen een infraroodvloerverwarming systeem. Heel efficiënt en gelijk voorbereid om van het gas af te gaan. Het is ideaal bij een renovatie zonder breekwerk en zonder warmtepomp.”
Na de verbouwing vertrokken Jack en Caroline naar Kroatië om de verkoop van het hotel af te ronden. “We hadden nog niets meegekregen van de coronahectiek. We kwamen in Oostenrijk de grens over en hoorden toen het nieuws over corona. Het was alsof er een ritssluiting achter ons dichtging. We besloten direct door te rijden naar Nederland om in ieder geval maar de Nederlandse grens over te zijn,“ vertelt Caroline. “We hebben de buurt hier dus ook nog niet echt buiten coronatijd meegemaakt.”
Tekst gaat verder onder de foto.
“Het eerste jaar hebben we de tuin z’n gang laten gaan. We waren benieuwd wat er allemaal tevoorschijn zou komen. We hebben de beelden van de vorige bewoonster laten staan. Het blijkt een prachtige wildernistuin te zijn. We vielen van de ene verbazing in de andere,” vertelt Caroline. “De plataan achteraan in de tuin is naar zeggen één van de oudste bomen van Gouda.”
“Het is een prachtige plek om te wonen. Het voelt nog iedere keer als thuiskomen in een warm bad,” sluit Caroline af.
Woon jij op een bijzondere plek in Gouda, een huis met een verhaal of een Gouds droomhuis? Laat het ons weten, we komen graag (digitaal) bij je binnenkijken!
In onze gids
Populaire rubrieken