Dit jaar geen skivakantie? Zo krijg je een wintersportgevoel in Gouda
Ga je dit jaar niet op wintersport? No worries! In Gouda kun je namelijk heel goed zelf een wintersportgevoel creëren….
Sneeuw nodig voor een wintersport? Vergeet het. In Gouda kun je langlaufen zonder dat er een vlokje sneeuw bij komt kijken. Huh? Dat dachten wij dus ook. Redacteur Kirsten ging op onderzoek en bond zelf de latten onder. Zo ging dat eraan toe:
Ben je rustig je baantjes aan het trekken zie je in een keer een bemutse langlaufer in strak pak voorbij hoppen. Het zou je zomaar kunnen gebeuren in het Groenhovenbad. ’s Winters leggen de leden van Langlaufvereniging Gouda hun borstelbaan neer op de ligweide van het zwembad. Daar prikken en schuiven ze elke week hun rondjes op de smalle latten.
“Het is lastig om te trainen in Nederland als je van langlaufen houdt”, zegt Do. Zij is trainer bij de vereniging en geeft vandaag, 3 oktober, tijdens de opening van het seizoen proeflessen. “Op onze baan kan iedereen zich goed voorbereiden voor wintersport in bijvoorbeeld Oostenrijk.”
Tekst gaat verder na de foto
De baan telt zo’n 800 meter in lengte en bestaat uit borstelmatten met tussendoor zeepkussens om de kunnen blijven glijden. “Wij hebben de grootste baan van Nederland”, zegt Do trots. “Mensen komen vanuit heel Nederland hier naartoe.” De Langlaufvereniging telt meer dan 300 leden en biedt naast langlaufen ook rolskiën, nordic walking en biatlon. “De langlauftak is wel het grootst, daar staan we om bekend.”
Langlaufski’s zijn smaller dan de gewone ski’s. Ook sta je er met zachte schoenen op en klik je alleen de voorkant van de schoen vast. “Dat is voor de afzet, elke keer kom je omhoog en strek je je been om zo goed mogelijk te kunnen glijden”, legt Do uit als het lesgroepje waaronder ikzelf zich naar de baan begeeft.
Tekst gaat verder na de video (niet opgenomen tijdens mijn les)
Eenmaal ingeklikt schuifelen we eerst naast de baan rondjes om te wennen. Gelijk merk ik dat deze sport er veel gemakkelijker uitziet dan dat het is.
Van kleine teen tot hoofd, al mijn spieren spannen zich. “Het gaat om een goede core stability, probeer je evenwicht in het midden te houden”, roept Do als we eenmaal op de baan een verwoede poging doen daadwerkelijk te glijden. Ik vraag mij alleen af ‘welke core?’. Voor mij voelt het een beetje als een tokkelende kip die haar lijf op en neer beweegt in haar zoektocht naar voer. Gelukkig helpen de groeven in de baan mij in de goede richting.
Ik blijk niet de enige die de sport heeft onderschat. Naat mij barst het zweet uit bij een mede-cursist. “Dit is zwaarder dan ik dacht”, zegt hij terwijl hij voorbij hopt. “Mensen denken vaak als ze de sport op televisie zien dat het heel gemakkelijk en misschien wel een beetje een luie sport is, maar het is een hele work-out“, zegt Do.
Tekst gaat verder na de foto
Na drie kwartier ploeteren, prikken en schuifelen krijg ik het voor elkaar om een stuk te glijden zonder dat het eruitziet als een kip die zijn voer niet kan vinden. Als beloning voor de inspanning staat er na afloop een dampende kop thee te wachten bij de Skihut, het clubhuis op het terrein. Hebben we toch nog een beetje dat wintersport gevoel.
Op 31 oktober is er weer een open dag waarbij je proeflessen kunt volgen, klik hier voor meer informatie.
In onze gids
Populaire rubrieken