Mysterie opgelost: Wat doet deze vreemde toren tussen al het nieuwbouw?

plateelfabriek
Foto: indebuurt Gouda

Hij staat er een beetje verloren bij, deze losstaande, oude toren tussen al dat nieuwbouw. Hij lijkt klaar voor de sloop, maar toch staat hij nog fier overeind. De bouwwerkzaamheden gaan gewoon door rondom de toren. Maar wat is dit eigenlijk voor een toren? En wat gaat er mee gebeuren?

De Plateelfabriek

Tussen de Vest en de Raam stond een aardewerkfabriek, de N.V. Koninklijke Plateelbakkerij Zuid-Holland. De Plateelfabriek werd in 1903 opgericht door de Goudse pottenbakker Adrianus Jonker en de Purmerender Egbert Estié. De fabriek – die vooral Jugendstil-keramiek produceerde – was in de jaren 30 van de vorige eeuw toonaangevend en iedereen wilde een sieraardewerk van de Plateelfabriek, in de volksmond ‘Plazuid’ genoemd.

Plateelfabriek
Productieproces Plateelbakkerij Zuid-Holland, ca. 1920. | Foto: Streekarchief Midden-Holland

Wanneer porselein hipper werd na de Tweede Wereldoorlog, kwamen ze in financiële problemen door de experimenten om hoogwaardig porselein op de markt te brengen. In 1965 werd de fabriek van de ene op de andere dag gesloten en was het gedaan met de Goudse aardewerkfabriek.

De fabriek werd gesloopt en in 2007 werd er gestart met de bouw van het Koningshof, zeven stads- en kadewoningen en 30 huurappartementen. De Kleischuur, de parkeergarage op de Raam en de toren zijn de enige overblijfselen van de Plateelfabriek. De toren deed dienst als watertoren en stond midden op het terrein van het bedrijf. Door de architectuurhistorische waarde (traditioneel-ambachtelijke stijl, uit de jaren 1920-1923) is de watertoren een monument en mag het niet gesloopt worden.

Plateelfabriek
De bedrijfshuisjes van de Plateelfabriek die nu zijn omgebouwd tot een garage | Eerste foto door Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, CC BY-SA 4.0. Tweede foto door indebuurt Gouda

Nieuw leven

In Gouda zijn wij goed in het geven van een tweede leven aan oude gebouwen. Denk maar aan de Lichtfabriek, het oude kaaspakhuis of het Spaardersbad. En zo krijgt de watertoren binnenkort een tweede leven. In de toren komt namelijk een exclusief bed & breakfast. Op de eerste verdieping komt een zitje met klein balkon en helemaal bovenin komt de slaapkamer. “Het is een enorme uitdaging om op een oppervlakte van zo’n 6,5 m2 een bed en breakfast te realiseren. Dat is uniek voor Nederland,” vertelde Xavier Delnoij, ontwikkelingsmanager bij Blauwhoed, aan de Goudse Post in juni vorig jaar. Wanneer de B&B klaar is, is nog onbekend. We houden het voor jullie in de gaten!

Heb jij een mysterie die wij moeten oplossen? Mail het naar [email protected] en wij gaan het uitzoeken! Heb je de mysterie van vorige week al gelezen?

  • Mysterie opgelost: dit is waarom seksclub Jan Bik nog steeds leeg staat

    Aan de Nieuwehaven staat een vreemd, wit pand al enige jaren leeg. Je kunt er niet naar binnen kijken. Op...

    bordeel jan bik

Meer in deze categorie

Mysteries

Ga naar “Mysterie opgelost: werden er heksen gewogen in de Waag van Gouda?”

Mysterie opgelost: werden er heksen gewogen in de Waag van Gouda?

waag gouda heksen
Ga naar “Feitje! Dit is waarom stadspanden vaak grote ramen hebben”

Feitje! Dit is waarom stadspanden vaak grote ramen hebben

Ga naar “Daarom krijgt een Gouds restaurant wel een Michelinster maar scoort niet hoog in de Gault&Millau”

Daarom krijgt een Gouds restaurant wel een Michelinster maar scoort niet hoog in de Gault&Millau

In onze gids

Aanbiedingen

Ga naar “Pvc Click Flex Strook Pella Eiken € 34,00”

Pvc Click Flex Strook Pella Eiken € 34,00

  • Kwantum
  • Geldig t/m 30 juni 2023
Ga naar “Alle Mora en Van Dobben ovensnacks 2-6 stuks van € 4,58 voor € 3,43”

Alle Mora en Van Dobben ovensnacks 2-6 stuks van € 4,58 voor € 3,43

  • Albert Heijn
  • Geldig t/m 11 juni 2023
Ga naar “Havaianas € 14,99”

Havaianas € 14,99

  • Kruidvat
  • Geldig t/m 11 juni 2023
Ga naar “Pluggerz van € 9,95 voor € 7,50”

Pluggerz van € 9,95 voor € 7,50

  • Kruidvat
  • Geldig t/m 11 juni 2023
Ga naar “katoenen damesbiker van € 15 voor € 10”

katoenen damesbiker van € 15 voor € 10

  • HEMA
  • Geldig t/m 11 juni 2023

Vacatures

Ga naar “Senior Analist Life Sciences”

Senior Analist Life Sciences

  • Checkmark Labrecruitment
  • Fulltime/Parttime

Agenda

Ga naar “Huiskamerconcert aan de IJssellaan”

Huiskamerconcert aan de IJssellaan

  • T/m 31 dec
Ga naar “Tentoonstelling ‘Hete Vuren’ | Museum Gouda”

Tentoonstelling ‘Hete Vuren’ | Museum Gouda

  • Museum Gouda
  • Van 25 mei t/m 15 sep
Museum Gouda
Ga naar “<strong><em>World Press Photo naar Gouda</em></strong>”

World Press Photo naar Gouda

  • De Chocoladefabriek
  • Van 25 nov t/m 17 dec
Ga naar “Goudse Mont Martre”

Goudse Mont Martre

  • Markt
  • T/m 30 aug
Ga naar “Swim to Fight Cancer Gouda”

Swim to Fight Cancer Gouda

  • 2 juli 2023