Johan nam de bekendste frietzaak van Eindhoven over: ‘De standaard ligt heel hoog’
Sinds 5 januari 2022 runnen Johan en Jolanda van den Broek Friture Martin Zwerts aan de Boschdijk, samen met hun…
Midden in Woensel-West openen moeder en dochter Jolande Verbakel en Melissa de Laat een koffiecafé. Niet zomaar één, want bij Smaakmakers gaan thuiswonende mensen met dementie aan de slag. Ook in hun eigen omgeving kregen Jolande en Melissa ermee te maken. “Iedereen kent wel iemand met dementie.”
Jolande komt uit de horeca en Melissa is conceptontwikkelaar in de dementiezorg. Samen droomden ze van een koffiecafé waar thuiswonende mensen met dementie kunnen stralen. Via een crowdfundingsactie zamelden ze ruim 40.000 euro in om deze droom werkelijkheid te maken. Sinds 11 februari is Smaakmakers Onvergetelijk Koffiecafé geopend in Eindhoven.
Het idee voor het koffiecafé is geïnspireerd op kookworkshops, waarmee Melissa in 2018 startte. Die gaf ze aan ouderen met dementie en hun kleinkinderen. Het bleek een succes. “Er kwamen leuke gesprekken op gang en de deelnemers hadden echt een zinvolle dag.” Melissa pakt er een foto van een workshop bij. “Kijk eens, die stralende gezichten.”
Melissa en Jolande werken ook bij Smaakmakers samen met mensen met dementie. Een plek waar juist gekeken wordt naar wat allemaal wél kan. Volgens Jolande en Melissa is het belangrijk dat mensen met dementie blijven meetellen in de maatschappij. “Zij kunnen prima taken uitvoeren. Geef ze een mesje en een aardappel in hun handen en dan lukt het vaak nog.”
Lees verder onder de foto’s >
De dames achter Smaakmakers zagen de gevolgen van dementie met eigen ogen. Jolandes vader en Melissa’s opa – die inmiddels is overleden – kreeg de diagnose. “Zijn geheugen ging achteruit, waardoor hij heel onzeker werd. Hij was bijvoorbeeld altijd van de woordgrapjes en dat was ineens weg”, vertelt Jolande. “Mijn vader paste niet in de reguliere dagbesteding. Dat is vaak meer een bezigheid, zoals sjoelen, maar geeft het mensen met dementie niet echt voldoening. Zij hebben prikkels nodig.”
Jolandes vader deed ook mee aan de pilot van Melissa’s kookworkshop. Daar zagen ze wat het voor mensen met dementie kan betekenen. “Hij vond het geweldig. Zo vertelde hij tijdens het aardappels schillen dat hij vroeger bij de marine kookte. Die herinnering kwam naar boven. We merkten ook dat het beter met hem ging”, blikken Jolande en Melissa terug.
Tekst loopt door onder de foto’s >
Bij Smaakmakers staan mensen met dementie vol in de maatschappij. In het koffiecafé kun je niet alleen terecht voor koffie, maar ook voor zoete lekkernijen, soep en boterhammen. Bijna alles is huisgemaakt. Daarnaast eet je er gebak en worstenbroodjes van het Wasven, drink je koffie van Caffeine Dealers en is er thee van Het Theezaakje.
Je bestelt met een QR-code. “Dat gaat goed en levert minder spanning of stress op bij de deelnemers. Maar het mág ook een keertje fout gaan of wat langer duren”, zegt Melissa. Een van de deelnemers is een familielid: tante Ellie, de zus van Jolandes vader. “Zij zit nu in hetzelfde schuitje als mijn vader”, vertelt Jolande. Volgens Jolande en Melissa heeft ze er al zin in. “Ze vraagt steeds wanneer ze kan komen helpen.”
Je moet hier gewoon mens kunnen zijn
Een knalroze koffiezaak met tafels, zitjes bij het raam en een bijpassende bar. Zo ziet het interieur eruit. “We hebben alles zelf gedaan in de weekenden en avonduren, dus we zijn er extra trots op.” Melissa wijst naar een muur vol lijstjes. “Daar komt onze wall of fame“, vertelt ze. “Hierop krijgen mensen die geïnvesteerd hebben een plekje. Zij hebben het mogelijk gemaakt.” Bij deze muur en tussen de zitjes voor gasten staat een tafel. “Die hebben we ingericht als plek waar de deelnemers bijvoorbeeld groenten snijden en boterhammen smeren.” De tafel staat bewust bij de ingang; dat nodigt bezoekers en mensen in de zaak uit om een praatje met elkaar te maken.
Lees verder onder de foto >
Smaakmakers is te vinden aan het Edisonplein in Woensel-West. “Dit is echt een leuke buurt. We zitten midden in de wijk en daardoor bouw je snel een community op.” Het koffiecafé is een plek waar iedereen welkom is: van ouders met kleine kinderen tot studenten. Maar ook mensen met dementie en hun familieleden en mantelzorgers. Jolande en Melissa zijn blij met de reacties van buurtbewoners. “Ze staan weleens te zwaaien voor het raam of vragen wanneer we open gaan.” Ook de donaties via de crowdfunding zijn hartverwarmend voor de dames. “Dat zoveel mensen in je geloven, dat is een bevestiging dat het nodig is… Je voelt je echt gesteund.”
De koffiezaak zit sinds zaterdag 11 februari aan het Edisonplein 6a in Eindhoven, onder de Verheven huisjes. Je bezoekt Smaakmakers dinsdag tot en met zaterdag tussen 9.30 en 16.00 uur.
In onze gids
Populaire rubrieken