Delftse mysteries: waarom is Lichtjesavond altijd op dinsdag?

lichtjesavond delft 2019
Foto: Burgemeesters

Wát hebben we er zin in: vandaag is het Lichtjesavond. De lichtjes in de kerstboom worden weer ontstoken en we drinken de hele avond warme chocomelk en glühwein. Maar er is één ding dat onze lezers zich al tijden afvragen: waarom is Lichtjesavond eigenlijk altijd op dinsdag?

Door alle gezelligheid (en de glühwein) vergeet je steevast de tijd tijdens Lichtjesavond. Niet super handig, want de volgende dag moet er door de meesten van ons gewoon weer gewerkt worden. Hoe ideaal zou het zijn als Lichtjesavond in het weekend was, zodat we nóg langer kunnen feesten?

Zo werd de dinsdag gekozen

Maar zo simpel is het niet, blijkt als we aankloppen bij Herman Weyers. Hij is één van de oprichters van dit inmiddels legendarische feest en vertelt: “Lichtjesavond is oorspronkelijk bedacht om zoveel mogelijk winkels tot 22.00 uur open te hebben. Op die manier maak je een extra interessante koopavond zo vlak voor de kerst. Daarom viel vrijdag meteen al af: de winkels zijn dan immers altijd al langer open. De zaterdag bleek ook geen optie, want de meeste ondernemers waren niet bereid dan óók nog open te gaan.”

Ook andere dagen vielen af: “Maandag- en zondagavond zijn nou eenmaal niet zo handig. En op woensdag- en donderdagavond moet de warenmarkt op de Markt worden op- en afgebouwd.”

Poging op een vrijdag

Voor degene die nu roepen: waarom dan tóch niet lekker op een vrijdag? Dat is dus al eens geprobeerd. “We hebben één jaar gepoogd (het vijfde of zesde jaar) over te stappen naar de vrijdagavond, maar dat was geen succes”, vertelt Herman.

Dus werd voor Lichtjesavond traditioneel de tweede dinsdag van december aangehouden. Dat heeft nóg een voordeel: de boom kan langer staan. “Als we de boom pas op een vrijdag neer zouden kunnen zetten, zou dat zonde zijn. Veel eerder dan nu kan niet, vanwege Sinterklaas. Nu staat de boom ongeveer drie weken. Twee zou te kort zijn.”

Lichtjesavond en meer…

Meer in deze categorie

Donkere Dagen van Delft

Ga naar “5 x deze leuke dingen kun je in de kerstvakantie doen met de kids”

5 x deze leuke dingen kun je in de kerstvakantie doen met de kids

museum prinsenhof delft
Ga naar “IJspret! 10 x zo genoten deze Delftenaren van het ijs dit weekend”

IJspret! 10 x zo genoten deze Delftenaren van het ijs dit weekend

Ga naar “Foto’s kijken! Zo zag Lichtjesavond 2022 in Delft eruit”

Foto’s kijken! Zo zag Lichtjesavond 2022 in Delft eruit

In onze gids

Aanbiedingen

Ga naar “Pvc Click Flex Strook Pella Eiken € 34,00”

Pvc Click Flex Strook Pella Eiken € 34,00

  • Kwantum
  • Geldig t/m 30 juni 2023
Ga naar “Keuze uit vele multipakken van Andrélon, Axe, Dove, Dove Men+Care, Prodent, Robijn en Zwitsal. van € 19,96 voor € 9,98”

Keuze uit vele multipakken van Andrélon, Axe, Dove, Dove Men+Care, Prodent, Robijn en Zwitsal. van € 19,96 voor € 9,98

  • Kruidvat
  • Geldig t/m 26 maart 2023
Ga naar “Coca-Cola, Fanta, Sprite of Fernandes van € 0,75 voor € 0,49”

Coca-Cola, Fanta, Sprite of Fernandes van € 0,75 voor € 0,49

  • Dirk
  • Geldig t/m 28 maart 2023
Ga naar “Converse sneakers € 44,99”

Converse sneakers € 44,99

  • Kruidvat
  • Geldig t/m 26 maart 2023
Ga naar “Hollandse komkommer van € 1,19 voor € 0,69”

Hollandse komkommer van € 1,19 voor € 0,69

  • Dirk
  • Geldig t/m 28 maart 2023

Agenda

Ga naar “Kaartverkoop 3e editie Whisky Festival Delft gestart”

Kaartverkoop 3e editie Whisky Festival Delft gestart

  • 4 juni 2023
whisky
Ga naar “Koningsdag 2023”

Koningsdag 2023

  • 27 april 2023
Ga naar “Ohm Festival”

Ohm Festival

  • 10 juni 2023
Ga naar “Lichtjesavond 2023”

Lichtjesavond 2023

  • 12 december 2023
Ga naar “Matthäus Passion”

Matthäus Passion

  • Van 6 apr t/m 7 apr