Bijzonder: deze twee Bredase ondernemers gaan samenwerken
Het is niet meteen een combinatie waar je aan denkt, maar Kurriebaas en Bank 15 slaan vanaf 2 november de…
Sinds dit voorjaar is Maurits Verhoef de nieuwe stadsdichter van Breda. Hij heeft vier dichtbundels geschreven en verovert door middel van zijn woorden langzaam een plekje in de harten van Bredanaars. “Op cultureel vlak zijn er nog veel kansen in Breda.”
De dichter werd geboren in Oosterhout, bracht zijn jeugd door in Geertruidenberg en verhuisde later voor zijn studie naar Breda. Maurits: “Ik studeerde Integrale Veiligheid op het Avans, maar in mijn vierde jaar stopte ik ermee. Ik wilde me volledig op het dichten richten.” Dat wierp zijn vruchten af, want inmiddels heeft hij vier dichtbundels geschreven. “Met mijn uitgeverij Proces-Verbaal geef ik nu mijn eigen bundels uit, maar bied ik ook andere makers een podium.”
Poëzieplatform VV Eigenbelang nam het initiatief om een nieuwe stadsdichter uit te roepen. Sinds 2012 heeft onze stad namelijk geen stadsdichter meer. Maurits werd ingehuldigd door middel van een wandeling door de stad. Daar waren ook veel andere schrijvers en dichters bij aanwezig. Op verschillende plekken werden gedichten voorgedragen.
Naast zijn werk als dichter werkt Maurits als vuilnisman. “Dat is een goede combinatie,” zegt Maurits. “Ik zie super veel van de stad. En qua tijden is het ook goed te combineren.” Gemeente Breda bedrukte onlangs een vuilniswagen met een gedicht van Maurits om onze stadsdichter een podium te geven.
Tekst gaat verder onder de foto >>
Maar wat doe je dan eigenlijk als stadsdichter? Maurits probeert op allerlei manieren meer poëzie door de stad te verspreiden en draagt zijn gedichten voor op speciale gelegenheden. Zo schreef hij onlangs een gedicht in het kader van de Bredase Maand van de Geschiedenis en werd één van zijn gedichten geëxposeerd tijdens Wereld Daklozendag.
Maurits: “Dat gedicht ging over Igor, een dakloze uit Breda, en kwam op mijn pad na een nachtje doorhalen. Ik ging vroeg in de ochtend naar de Appie om nog wat bier te halen en toen kwam ik hem tegen. Hij had een winkelverbod, dus toen heb ik wat boodschappen voor hem gehaald.” Inmiddels zijn de dichtbundels van Maurits ook opgenomen in het Stadsarchief van Breda. “Die waardering vind ik super fijn. Dat motiveert mij en de mensen waarmee ik werk om door te gaan.”
Tekst gaat verder onder de foto >>
Over anderhalf jaar wordt er een nieuwe stadsdichter gekozen. In de tussentijd heeft Maurits nog vele dromen te verwezenlijken. “Ik wil dat de stadsdichter echt een gevestigd iets wordt,” vertelt hij, “Het lijkt mij bijvoorbeeld tof om met Blind Walls Gallery samen te werken en ervoor te zorgen dat mijn gedicht op een muur komt te staan. Dan laat je iets achter aan het einde van je termijn.”
De stadsdichter ziet nog veel kansen als het gaat om cultuur in onze stad. “De binnenstad lijkt wel een conservenblik geworden. Het is mooi, maar het vangt de tijdsgeest niet meer. Soms voelt het net alsof ik in een museum loop.” Maurits wil meer kunst en kleur toevoegen aan de openbare ruimte. En belangrijke thema’s aanstippen. “Ik werk nu aan een stuk over arbeid. Het beroep van vuilnisman is natuurlijk een klassiek symbool daarvoor. We leven in een land waarin arbeid niet meer loont. Dat wil ik aan de kaak stellen.”
In onze gids
Populaire rubrieken