Meer herfstbladeren blijven liggen dit najaar en dit is waarom
Aangeboden door Gemeente Apeldoorn
De herfst is begonnen en bladeren van de bomen verkleuren. Groen, geel, rood én oranje: deze kleuren zijn buiten weer te zien en dat ziet er vooral heel gezellig uit. De bladeren vallen uiteindelijk weer. Vanaf half november haalt de Gemeente Apeldoorn het bladafval weg, maar niet overal. Maar waarom niet?
Bladeren op straat worden weggehaald om verschillende redenen. Bijvoorbeeld bij kans op gladheid of bevriezing. De bladeren worden dit jaar op sommige plekken niet weggehaald. Het gaat om plekken waar de bladeren geen direct gevaar opleveren.
Goed voor de planten en bomen
Jeffrey Willems, ecoloog, vertelt waarom het goed is voor de natuur om de bladeren te laten liggen. “Doordat het blad blijft liggen, blijft de bodem vochtig. Bij voldoende vocht kunnen de planten en bomen blijven verdampen, zodat dit een verkoelend effect heeft in de zomer.” Goed voor de planten en bomen dus! Daardoor komen ze beter de strenge winter door.
Lees verder onder de afbeelding >

Goed voor insecten en andere beesten
De bladeren blijven liggen en dat zorgt voor een ‘warme en bedekte laag’. Jeffrey: “De bodem wordt daardoor minder koud in de winter. Als het heel hard afkoelt, kruipen de beestjes verder de grond in. Als de toplaag beter geïsoleerd is, blijven de insecten langer actief.”
Het is the circle of life en daarom voegt Jeffrey nog iets toe: “Deze insecten zijn dan weer voedsel voor verschillende vogels en zoogdieren, zoals egels. De egel vindt de bladeren ook fijn, want de egel gebruikt het bladafval dan weer als schuilplaats.”
Bodemverbeteraar Bokashi
Een deel van de bladeren wordt wél weggehaald. Deze bladeren liggen bijvoorbeeld op wegen of paden, eigenlijk dus in de weg. Heel fijn: de bladeren die worden weggehaald krijgen een mooie, nieuwe bestemming. Wat er gaat gebeuren met de bladeren? De gemeenten maakt er compost van. De compost is voeding voor het bodemleven voor bomen, struiken en plantsoenen.
Lees verder onder foto >

Draag zelf je steentje bij!
De bladeren blijven vooral liggen in perken en groenstroken. Dat geldt natuurlijk óók voor jouw eigen perkje. In je eigen tuin kun je ook de bladeren laten liggen. Kies een plek uit waar je geen last hebt van de bladeren en laat ze de vrije loop. Goed voor de bodemlaag en misschien vind jij binnenkort wel een egel in je tuin.