Amersfoorts mysterie: dit verhaal schuilt achter de prullenbakken op de Langestraat
Mocht je denken dat we hele gewone prullenbakken hebben in de Langestraat, dan heb je dat goed mis! Er zit…
Kijk eens goed naar de klok op de Onze Lieve Vrouwetoren. Waarschijnlijk is het je nog niet eerder opgevallen, maar het cijfer vier is verkeerd geschreven. Er staat namelijk ‘IIII’ in plaats van ‘IV’. Valt dit onder de categorie tikfoutje, of wisten de Nederlanders niet beter? We zochten het voor je uit!
Ook het gebouw aan de Havik (waar nu Galerie 1664 in zit) en de Sint Joriskerk hebben het Romeinse cijfer voor ‘4’ op de gevel staan, maar op een andere manier geschreven dan wij inmiddels gewend zijn. Sterker nog, als je naar je horloge kijkt, is het goed mogelijk dat er een ‘IIII’ in plaats van een ‘IV’ staat.
De tekst loopt door onder de afbeelding
Het is inmiddels een soort traditie van klokmakers om ‘IIII’ in plaats van ‘IV’ te gebruiken, ondanks dat we tegenwoordig op de basisschool leren dat het ‘IV’ moet zijn. Maar waarom deden ze dit vroeger dan?
We vroegen aan Inge Vos van de Amersfoortse Gidsen wat zij van de mysterieuze IIII op onze iconische Onze Lieve Vrouwetoren weet: “Het hoort natuurlijk een IV te zijn, maar daar waren de Amersfoorters zich niet van bewust. Je moet wel weten hoe je dan de klok moet lezen. Plussen en minnen, of gewoon vier keer de I, het komt eigenlijk op hetzelfde neer. Je kan dus zeggen dat dit simpelweg oude spelling is.”
In onze gids
Populaire rubrieken